PLAVÁNÍ OLOMOUC

SK UP OLOMOUC

Výběr plavkyň našeho oddílu zvítězil po několika desetiletích na Mistrovství České republiky družstev.

druzstva1Zdroj ČSPS:

Tituly z MČR družstev patří ženám Univerzity Olomouc a mužům Pardubic

První velké domácí závody plavecké sezóny obstaralo finále republikového šampionátu družstev. O premiérových titulech v letošním roce se rozhodovalo v Českých Budějovicích. Možná trochu překvapivě získaly titul v ženské kategorii plavkyně Univerzity Olomouc, které berou zlaté medaile před SCPA Pardubice a Slavií VŠ Plzeň. Mistry republiky mezi muži jsou opět po roční pauze plavci z SCPA Pardubice, za nimiž patří stříbro Kometě Brno a bronz KPS Ostrava.

Výpis výsledků UnOl  -- Celkové výsledky

Fotogalerii ze závodů naleznete na našem FB

DSC07200x

V Olomouci se v sobotu 16. března konala Velká cena města Olomouce a 51. ročník Memoriálu Jana Opletala, který přivítal opět velký počet plavců z mnoha plaveckých oddílů. Celkem startovalo 400 plavců z 55 oddílů z České republiky, Slovenska a Polska.

V hlavním závodě 200 m polohový závod zvítězil v mužské kategorii David Ludvík z Komety Brno v čase 2:07,89. V závodě žen zvítězila olomoucká plavkyně Barbora Janíčková v čase 2:17,51. Byl překonán jeden rekord Velké ceny Olomouce o který se postarala Anastasiia Mikhalevich ze Slavie Trenčín na 200 m motýlek 2:15,91.

Z olomouckých závodníků zvítězila dvakrát Barbora Janíčková v disciplínách 100 m znak a již zmiňovaném 200 m polohový závod. Na druhém místě doplavala Kateřina Burianová na trati 100 m motýlek a dvakrát třetí místo přidala na 50 m znak a 50 m motýlek. Další dvě bronzové medaile přidal na tratích 50 a 100 m pra Milan Šišma.

V bodovací soutěži, kdy se sčítaly dva nejbodovanější výkony závodů, a to zvlášť v kategorii žen a mužů zvítězili. V kategorii žen: 1. Barbora Janíčková (UnOl), 2. Mikhalevich Anastasilia (SLATN) 3. Veronika Tondrová (SlPl) V kategorii mužů: 1. Matěj Zábojník (KomBr), 2. Jan Krischke (SlzPK), 3. David Ludvík (KomBr),

V soutěži družstev "Memoriál Jana Opletala" zvítězilo družstvo Komety Brno.

Fotogalerie bude přidána.

Výpis výsledků -- Celkové výsledky

O víkendu 24.2-25.2. 2024 se v pardubickém bazénu konalo 2. kolo (skupina - Morava) soutěže družstev v plavání. Do tohoto kola postoupila olomoucká děvčata, když dokázala zvítězit v 1. krajském kole (Olomoucký a Zlínský kraj). S potěšením můžeme oznámit, že i toto kolo dopadlo na výbornou. Děvčata po skvělém výkonu obsadila za družstvy Ostravy a Pardubic 3. místo a zajistila si tak postup do "velkého finále", kterého se zúčastní nejlepších 8 družstev z celé České republiky. Toto finále se uskuteční 23.3.-24.3. v Českých Budějovicích. O tento úspěch se zasloužila tato děvčata SK UP (Janíčková, Pacovská, Burianová, Půrová, Švecová, Váverková, Neoralová, Viktorjeníková E., Benková, Trníková a Krištofíková).

Celkové výsledky

rollup

V ranních rozplavbách na mistrovství světa v Dohá usilovali o postup do semifinále Barbora Janíčková a Miroslav Knedla. Poprvé v kariéře zažila atmosféru světového šampionátu Barbora Janíčková, která na znakové padesátce v osobní rekordu 28.65 skončila těsně za postupem do semifinále sedmnáctá. Miroslav Knedla se po včerejším 7. místě na 100 metrů znak umístil v polohovém závodě na 200 metrů na 21. příčce.

Barbora Janíčková už má za sebou olympijskou účast v Tokiu, ale na mistrovství světa plave poprvé v kariéře. Závodní premiéru si odbyla na trati 50 metrů znak a předvedla velmi dobrý výkon, kdy atakovala postup do semifinále. V závěrečné rozplavbě dohmátla šestá v čase 28.65. Janíčková si nakonec vybrala velkou porci smůly. Sice o 17 setin sekundy vylepšila osobní rekord, ale celkově v součtu všech rozplaveb obsadila první nepostupovou 17. příčku. K semifinále chybělo české reprezentantce 19 setin sekundy.

„Sice osobák, ale samozřejmě přetrvává to 17. místo, protože to je prostě takový bolestivý a nechtěný. Ale furt si musím říkat, že to je osobák a je to super. Měla jsem z toho trošičku obavu, ale jsem spokojená,“ řekla Barbora Janíčková krátce po doplavání Radiožurnálu Sport.

Miroslav Knedla nastoupil ráno na start rozplavby na 200 metrů polohově a projevila se na něm únava ze tří závodů na znakové stovce, na níž včera večer obsadil ve finále sedmou pozici. Knedlovi byl na první obrátce osmý a na druhé se po silném znakovém úseku posunul na čtvrtou pozici. Na poslední obrátce i v cíli byl sedmý, když za svým českým rekordem zaostal o více než 2 sekundy. Knedlův výsledný čas 2:02.44 znamenal 21. místo, 92 setin sekundy za postupem do semifinále.

V cíli pak Miroslav Knedla naznačil potíže na obrátce po znakovém úseku. „Moc to nevycházelo, dával jsem ještě tempo navíc. Tak jsem se tam tak trošku natáhl, ale spíš mi došlo na kraulu, to už jsem myslel, že nedoplavu. Ale jinak dobrý. Myslím, že ta prsa byla dobrá na to, co jsme trénovali, takže fajn. A nejrychlejší ranní čas o šest desetin,“ zakončil pozitivně svou zpověď Miroslav Knedla.

Zdroj: ČSPS

rollup

V týdnu od 14.12.-17.12. se jako již každý rok konalo v Plzni zimní mistrovství ČR juniorů a dospělých. Z olomouckých plavců se tohoto vrcholného podniku zimní sezóny zúčastnilo 9 plavců.

Nejlépe se vedlo Barboře Janíčkové, která zvítězila v rekordu mistrovství na trati 100 m volný způsob v čase 0:53,07. Dále pak zvítězila v osobním rekordu na 100 m znak 0:58,38. Stříbro brala na 50 m volný způsob. To nejlepší si schovala až na neděli, kde v REKORDU ČR dospělých zvítězila na 100 m polohový závod. Nový český rekord má hodnotu 0:59,48.

Další medaile vylovila Kateřina Burianová, a to dvě stříbrné na 50 a 100 m motýlek. Smolně o 4 setiny sekundy doplavala čtvrtá na 50 m znak. Další, a to hned tři čtvrtá místa obsadila na 400, 800 a 1500 m volný způsob teprve 17. letá Kateřina Pacovská. Dvakrát čtvrtý byl i Vojtěch Maťátko na 100 a 200 m prsa. Velké překvapení byla dvě 5. místa Marka Douglase v disciplínách 200 m motýlek a 200 m volný způsob.

V kategorii juniorů se dvakrát stala MISTRYNÍ ČR Kateřina Pacovská na tratích 800 a 1500 m volný způsob, 4. místo obsadila na 400 m volný způsob, dále se ve finále juniorů představil Mark Douglas na tratích 100, 200 m motýlek a 200 m volný způsob a Milan Šišma na 50 a 200 m prsa. Další pěkné výkony předvedla děvčata Barbara Půrová a Simona Švecová.

Výpis výsledků

Více ze závodů naleznete i na našem IG a FB.

rollup

Od 5.12. -10.12. se v Rumunsku konalo Mistrovství Evropy. Z olomouckých plavců splnila kritéria pro účast Barbora Janíčková. Na 100 m VZ zaplavala osobní rekord 0:52,83 obsadila skvělé 8. místo. Na 50 m VZ také v osobním rekordu (0:24,14) doplavala v semifinále na 10. místě. Barbora byla také členkou dvou štafet, a to na 4x50 m PZ ženy, kde skončila děvčata ve finále na 8. místě. Barbora plavala první úsek 50 m znak a plavala ho v osobním rekordu (27,00). Ve štafetě na 4x50 m PZ mix, plavala kraulový úsek a přispěla k rekordu ČR a k osmému místu. ME se zúčastnil také člen olomoucké tréninkové skupiny Vojta Netrh, a jak na 100 m, tak na 200 m prsa plaval v semifinále. V osobních rekordech (0:58,54 a 2:06,94) doplaval na 15. a 12.  místě.

rollup

O víkendu 25.-26.11. se uskutečnilo ve Zlíně předposlední kolo Českého poháru v plavání. Byly to zároveň poslední závody před nejdůležitější akcí zimní sezony (ME a Zimní MČR). Olomoučtí plavci se představili ve výborné formě, i když zpravidla startovali ve svých doplňkových disciplínách. Třikrát zvítězila Barbora Janíčková (50 m znak 0:27.45, 100 m znak 0:59,49 - rekord oddílu a 50 m volný způsob-0:25.06). Dále obsadila 4. místo na 100 m prsa v čase 1:10,39 a  5. místo na 50 m prsa časem 0:32,70 oba výkony jsou novými rekordy oddílu. Jednou vyhrála i Katka Burianová na 50 m motýlek, ve finále pak plavala v osobních rekordech 100 m PZ a 100 m VZ. 200 m VZ vyhrál náš "host" ze Slovenska Laura Benková, dále pak obsadila 2. místo na 400VZ.  Jednou byl bronzový na 100 m prsa Vojta Maťátko. Ve finále se dále představili Mark Douglas, Milan Šišma a Kateřina Pacovská.

Více foto na FB.

Výpis výsledků - UnOl

rollup

O víkendu 4.-5.11. startoval výběr našich plavců na Velké ceně Brna. Poprvé se tento mítink konal na nově vystavěné petadvacítce za Lužánkami. Na tratích 50 a 100 m volný způsob zvítězila Barbora Janíčková v časech 0:25,01 a 0:53,66 a jen pár desetin zaostala za svými osobními rekordy. Na staru se objevili i někteří naši dorostenci. Zejména dvě dorostenky startovaly na "velkých" závodech jen párkrát a sbírají tím zkušenosti z těchto akcí.